Культовий комікс “Ворон”: містична легенда 90-х повертається?
Кар-кар… Горланив чорний ворон, а я писала для вас нову містичну статтю. Ворон — це досить потужний символ, особливо у літературі. Згадаймо навіть ту прекрасну готичну класику пана Едґара По — його вірш із лаконічною і зрозумілою назвою “Ворон”. Ніт, тут тяжко не погодитися, що майстер жахливого, плете гобелен із віршів, які занурять вас у глибини меланхолії та краси dark academy (тут не вистачає рожевих блискіток).
Рівно через 30 років після виходу екранізації цього культового доробку планується рімейк із Біллом Скарсгардом, той, хто ще зіграв клоуна із “Воно” Стівена Кінґа. Але сьогодні, саме зараз, саме тут, у цих легких літерах, що складаються у чудесні думки, я б хотіла з вами згадати культову епоху народження коміксу “The Crow” (“Ворон”) створеного Джеймсом О’Барром. Багато моторошного та стрьомного стоїть за Вороном, хто він? Чому у нього така трагічна історія? Та чи правдива вона? Нумо гортайте скорше вниз, нам буде про що з вами потриндіти.
“Ворон”: Моторошна історія про кохання, втрату та жорстоку помсту
Ви просто уявіть ці числа у голові: “The Crow” (оригінальна назва доробку) перекладено майже дюжиною мов і продано близько 750 000 примірників по всьому світу. *намагається закрити рот від шоку*
Ворон — серія коміксів про надприродних супергероїв, створена у 1989 році Джеймсом О’Барром, присвячена однойменному персонажу (чекайте-чекайте, я про нього трохи нижче детальніше розкажу, мінорні гусятка). Комікс розповідає історію Еріка Дрейвена, молодого музиканта, жорстоко вбитого разом зі своєю нареченою Шеллі. Через рік Ерік воскресає завдяки містичному воронові, стаючи мстивим духом (і про духа я вам розкажу), відомим лише як Ворон. Керуючись ненаситним бажанням справедливості, він переслідує підземелля міста, шукаючи відплати тим, хто винен у його та його коханої Шеллі смертях. *знову кричить і махає руками*
Народжений трагедією і підживлений горем, “Ворон” — це комікс, який виходить за межі жанру супергероїв, це щось занадто офіґезно-містичне, я вам реально кажу!
Хто такий Джеймс О’Барр?
Вам також потрібно знати трохи більше про цього чоловіка, окрім того, що він талановитий ілюстратор та письменник, він ще й людина, яка зазнала власної трагедії в житті, яка перетворила його біль у щось прекрасне — літературний шедевр, який ми всі так дружнього закохані.
У 1978 році наречена О’Барра, Беверлі, була вбита п’яним водієм, і він приєднався до морської піхоти, намагаючись впоратися з втратою. Він перебував у Німеччині та ілюстрував бойові посібники для військових. Живучи в Берліні в 1981 році, О’Барр почав працювати над «Вороном» як засобом боротьби зі своєю особистою трагедією. Крім того, О’Барр був натхненний розповіддю в детройтській газеті про вбивство молодої пари через обручку за 20 долярів. “Ворона” пролежала на полиці довгих 7 років, але нарешті хтось захотів її опублікувати (і я вам скажу, що не дарма): Гері Рід з Calibre Press. Як я пояснювала раніше сюжет “Ворона”, головного героя та його наречену вбиває банда злочинців. Потім він постає з мертвих, щоб полювати на їхніх вбивць.
Власна надія О’Барра на те, що його проєкт призведе до особистого катарсису, не виправдалася, як він сказав інтерв’юеру в 1994 році:
«…коли я малював кожну сторінку, це зробило мене більш саморуйнівним, якщо взагалі… На кожній сторінці є чистий гнів».
Чесно, мені не хочеться брехати, але ось цей прожитий біль зробив доробок О’Барра справжнім, він надав як найкраще реалістичних рис своєму герою, що можна відчути як волосся стає дибки, читаючи сторінки оповідання, ба більше, коли гортаєш комікс і бачиш ті всі ілюстрації Еріка Дрейвена, ти відчуваєш його помсту, зліть, але одночасно темна постать Ворона така любляча та щира до його померлої коханої. Трясця, ось саме цим мене взяла ця історія, простою щирою правдивістю.
Сам Джеймс О’Барр пізніше зізнається:
«Мене набагато більше надихнула музика того часу, ніж комікси того часу».
Незважаючи на це, Ворон дійсно вирізнявся у світі коміксів. У середовищі, здебільшого зарезервованому для Spandex і Muscle, The Crow створив нову жанрову гілку в коміксах і проклав шлях для наступних назв, таких як Sandman і Hellblazer , і дав початок легітимності готичних коміксів і коміксів жахів.
Символізм ворона деінде і трохи про живих мерців…
Про славнозвісного птаха По, ми вже говорили. Кілька спроб екранізації однойменної поеми не увінчалися успіхом, але ця…
Ворон — це вигаданий персонаж-антигерой. Образ Еріка Дрейвена дійсно зачаровує: одягнений у чорне, з білою маскою на обличчі, він стає втіленням горя та люті. А що взагалі означає цей птах деінде, гм?
Містичний і чорний, як вугілля птах має надприродні здібності, який служить для головного героя зв’язком між живим світом і потойбіччям. Така ворона здатна воскрешати людей, яких вбили, щоб ті могли домогтися справедливості щодо особи або людей, відповідальних за їх смерть. Кажуть, що ця історія походить від старої індіанської легенди, що й не дивно (чомусь мені пригадався роман “Кладовище домашніх тварин” Кінґа).
Під час воскресіння зі світу мертвих, “живий мрець” може розмовляти й просити допомогу у свого ворона, щоб знайти своїх кривдників. Хитрість птаха полягає у тому, що інші люди не бачать ворона, якщо тільки він цього не хоче. Умовний “амулет” захищає свого “живого мерця”, проте трут треба додати, що якщо поранити ворону, відроджений стає вразливим.
Які здібності може мати містичний і загадковий Ворон? (перевірте, може вас вкусив птах із надприродними здібностями):
- Покращена сила, швидкість і спритність;
- Котячі рефлекси;
- Загострені почуття;
- Стійкість до травм або болю;
- Психометрія;
- Тактильна емпатія і телепатія;
- Бачить очима Ворони;
- Здатний перетворюватися на ворону і володіє польотом і нічним баченням.
Немертві, хто вони?
Вважайте батьком цього терміну Брема Стокера, адже старий хотів дати відомому роману “Дракула” саме цю назву. Взагалі у цьому романі Ван Хельсінґ називає Люсі живою мертвячкою, але вікіпедії пишуть нам легко і просто “немертвий” (курча, філолохи, не бийте).
У романі Брема Стокера «Дракула» Ван Хельсінґ описує Немертвих так:
“Перш ніж ми щось зробимо, дозвольте мені сказати вам це. Це на основі знань і досвіду стародавніх і всіх тих, хто вивчав сили Немертвих. Коли вони стають такими, разом зі зміною приходить прокляття безсмертя. Вони не можуть померти, але повинні йти вік за віком, додаючи нових жертв і примножуючи зло світу. Бо всі, хто гине від здобичі немертвих, самі стають немертвими та полюють на себе подібних. І тому коло постійно розширюється, як брижі від каменя, кинутого у воду… Але найщасливішим з усіх є те, що коли цей тепер Немертвий спочиває як справжній мертвий, тоді душа бідолашної жінки кого ми любимо, знову стане вільним. Замість того, щоб чинити зло вночі й ставати все більш приниженим у засвоєнні цього вдень, вона займе своє місце з іншими ангелами. Щоб, мій друже, це була для неї благословенна рука, яка завдасть удару, який звільнить її”.
Ван Хельсінґ, Щоденник доктора Сьюарда, 29 вересня; Дракула, Глава 16.
Мумії, вампіри, привиди, зомбаки тощо — найпопулярніші тілесні форми живих людей, які найчастіше реанімуються за допомогою надприродних засобів, технологій або хвороб. Ось вони, які вони немертві! Тому, як ви могли зрозуміти, Ерік Дрейвен один із немертвих.
Сили здібності Еріка Дрейвена
Як я писала раніше, відроджені, які володіють силами Ворона, мають унікальні здібності. Вони фізично не відчувають болю чи втоми та здатні миттєво відновлюватися від травм. Ерік Дрейвен має величезну силу та ідеально відточені рефлекси, а також здатність до співпереживання за покійною коханою людиною. Відроджені можуть бачити спогади свого життя, торкаючись до речей, що належали людям, яких вони любили. Їхній недолік — вразливість, якщо їхній амулет (Ворона) постраждає або загине. Крім того, вони втрачають свою силу, якщо вважають свою місію виконаною.
Ба більше, у фільмі «The Crow» головний герой Ерік Дрейвен змушує свого кривдника 30 годин відчувати біль його (Еріка) вбитої дівчини Шеллі в один момент (не знаю чому, але таке потойбічне і трагічне кохання мені подобається, можливо я Середа, яка трошки мертва у душі).
Наприклад, у коміксі The Crow: Waking Nightmares стверджується, що сила Ворона забирається у відроджених, якщо вони відмовляються від своєї місії. У разі втрати особливих здібностей відроджені стають вразливими, починають гнити, настає трупне задубіння, ніби відроджені знову у своїх могилах.
Зовнішній вигляд Еріка Дрейвена
Та ну не Джокер він…Якщо говорити за комікс, то походження макіяжу Еріка коротко пояснюється як «фарбування його обличчя в кольори радості», тобто головний герой скопіював грецьку комедійну маскарадну маску у своєму будинку з Шеллі. Якщо говорити про екранізацію стрічки, то Ерік не фарбує обличчя білим. Білий блідий колір походить від того факту, що Ерік просто мертвий, і це просто труп.
Містична смерть на знімальному майданчику Брендона Лі
Брендон Лі, актор фільму “Ворон”, загинув під час зйомок у віці 28 років. Під час останньої сцени стрілянини з револьвера, випадковий постріл влучив в актора, який помер від кровотечі в лікарні.
Перша екранізація дійсно мала шалений успіх. Послідовники культу Ворона, частково через випадкову смерть його зірки Брендона Лі на знімальному майданчику фільму, зберегли популярність фільму, завдяки тому, що пам’ятні речі з фільму регулярно можна було знайти в різних роздрібних магазинах.
Фанати та фанатки “Ворона” радійте! Рімейк оригінального фільму повертається, у якому Білл Скарсгард зіграє Еріка Дрейвена, режисером виступить Руперт Сандерс. Реліз заплановано на 7 червня 2024 року.
Ходять чутки, що саме цей містичний шедевр змінив обличчя готичної субкультури та переніс її, спливаючи кров’ю, кричачи та б’ючись, у мейнстрим коміксів. Дехто був настільки сміливий, що приписував Джеймсу О’Барру створення образу Гота. Дарма що те, що думка лестива, він сором’язливо лише посміхається й хитає головою…
А що ще нам залишається робити, як не фарбувати чорним олівцем очі та губи і йти на цвинтар і ловити загадовим погядом містичних ворон?