Що під капелюхом Террі Пратчетта?

террі пратчетт

Ой, ну і хто не любить читати кумедні примітки (ви ж мої читаєте, авжеж)? Абсурд, смерть та слони! Чесне слово з’їла корова, а на мене впала випадкова книга одного англійського письменника, який дуже полюбляє капелюхи! Дивне знайомство і не менш цікаве відкриття доброго гумору (нумо барабанні палички зіграйте добрячу мелодію інтриги), до вашої космічно-абстрактної уваги — Террі Пратчетт та неповторна подорож до “Дискосвіту” (далі без лапок) !

Пс-с-с, якщо ви досі це читаєте, то тут є класна попередня стаття для усіх фанатів “Добрих передвісників”, а ми йдемо далі…

Смішна біографія або хто такий Террі Пратчетт?

Якби я була письменницею, то я у своєму заповіті написала, щоб люди, які писатимуть про мене нудну біографію прибрали цю нудну біографію і написали щось до космосу смішне. Ламаємо правила — геть нудні біографії, думаю, Террі Пратчетт був би не проти, якби я залишила про нього кілька смішних фактів і читачі щось трохи помізкували й науявляли просту людинку із крутим почуття гумору, яка:

  • Дала стільки автографів, що шанувальники жартували, що непідписані книги цінніші за підписані.
  • Пожертвувала 1 мільйон доларів на дослідження хвороби Альцгеймера. (У грудні 2007 року Пратчетт оголосив, що у нього діагностовано 
    ранню хворобу Альцгеймера.)
  • Мала унікальне відчуття моди. Він описав це як «більше міського ковбоя, ніж міського джентльмена». Він любив носити великі чорні капелюхи.
  • Часто співпрацювала із колегою по письменництву та хорошим другом Нілом Ґейманом.
  • З дитинства захоплювалася астрономією, у своєму саду побудував навіть невелику обсерваторію. Пратчетт збирав листівки з чаєм Брук Бонд про космос, мав телескоп і хотів стати астрономом, але йому бракувало необхідних математичних навичок. 
  • За заслуги в літературі 2009 року була нагороджена кавалером Ордена Британської імперії в новорічному списку королеви.
  • Захоплювалася природною історією та мала оранжерею з м’ясоїдними рослинами. У біографічних нотатках на обкладинках своїх книг він описував їх як «менш цікаві, ніж здається».(За словами Карпа Югулума, Пратчетт перестав доглядати за рослинами, бо вони захопили оранжерею, і він більше не заходив туди).
  • Була довіреною особою Фонду орангутангів, але песимістично дивився на майбутнє орангутангів.

Террі Пратчетт і письменство:

Початковою професією Террі Пратчетта була журналістика, і він залишив школу в 17 років у 1965 році, щоб почати навчання в Артура Черча, редактора Bucks Free Press. На цій посаді він написав понад 80 оповідань під псевдонімом Дядько Джим, а два з них включають персонажів із його роману «Люди килимів» (1971). Завершуючи учнівство, Пратчетт отримав A-Level з англійської мови та пройшов курс Національної ради з підготовки журналістів.

Пратчетт вважав, що для письменництва потрібно багато читати як у своєму жанрі, так і за його межами, доки не досягнете «переповнення». Він наголошував, що писати — це складна робота, і радив зробити граматику, пунктуацію та орфографію невіднятною частиною життя. Попри це, він любив писати, вважаючи заробіток лише «неминучим наслідком», а не головною метою.

Так зародився він — ДИСКОСВІТ!

Світ Дискосвіту

Чому Террі Пратчетт створив серію чудернацьких книжок? По-перше, як спосіб “погратися з кліше”, а по-друге, перевернути їх із ніг на голову. Дискосвіт — великий диск, що лежить на спинах чотирьох гігантських слонів, які підтримуються гігантською черепахою Великий А’Туїн, коли вона пливе крізь космос. Той світ, який він створив, був і досі є неймовірно абсурдним — з постійними слонами всюди — і водночас напрочуд переконливим. Умовно можна сказати, що Террі Пратчетт був таким собі “навіженим” вченим, а його дітище (Дискосвіт) — лабораторія, де Пратчетт проводив уявні експерименти щодо всього: від соціального класу та транспортної політики до природи часу та смерті.

З якої книги потрібно починати?

(Хє, головне, щоб ви не були як я, бо я почала зі смачної середини, але ви знаєте, все одно насолодилася стилем, героями й чудовою казочкою із багатьма казочками…) Дискосвіт включає 41 роман, 5 оповідань, а також довідники, путівники, альманахи, кілька карт і навіть кулінарну книгу. Книги серії зазвичай ідуть у хронологічному порядку, що дозволяє читачам спостерігати за еволюцією цивілізацій Дискосвіту. Наприклад, у місті Анкх-Морпорк можна побачити, як мешканці адаптуються до створення паперових грошей, що додає гумору та іронії в цей абсурдно реалістичний світ.

Хронологія Дискосвіту

“Колір магії” відкриває цикл про Ринсвінда, “Право на чари” знайомить із відьмами, а наступна книга, “Морт”, розпочинає цикл про Смерть. Далі на читачів чекає захопливий цикл про Варту.

Чому Террі Пратчетт уникав розділів?

Все просто — критика. І правда, що у своїх книгах для дорослих із серії «Дискосвіт» Террі Пратчетт рідко використовував розділи. Згодом він почав додавати розділи у своїх романах, таких як “Правда” та “Пошта”. Як ви могли зрозуміти, що у такий спосіб письменник відбивався від критиків, що нібито він не здатний писати твори з чітким поділом на розділи. Ба більше, Пратчетт підкреслив цей формат, додаючи довгі, детальні заголовки розділів у стилі вікторіанської літератури.

По-секрету, то Пратчетт мав дійсно тенденцію уникати використання розділів у своїх доробках, стверджуючи в інтерв’ю для Book Sense, що “життя не відбувається звичайними розділами, як і фільми, і Гомер не писав розділами”. (Щось у тому є, чи не так? :))

пратчетт продумав усе — навіть свою смерть

джерело фото

Так, це дійсно правда. Пратчетт залишив інструкції, згідно з якими після його смерті жорсткий диск із його комп’ютера буде вилучено та запущено спеціальною паровою машиною – лордом Єрихоном – на паровому ярмарку у Великому Дорсеті.

Також після смерті письменника його помічник і добрий друг Роб Вілкінс опублікував у офіційному Twitter-акаунті Террі Пратчетта повідомлення від імені персонажа Смерті, який зазвичай говорить великими літерами без лапок:

НАРЕШТІ, ТЕРРІ, МИ МАЄМО ЙТИ РАЗОМ.

Террі взяв Смерть під руку й пішов за ним через двері до чорної пустелі під нескінченною ніччю. Кінець.

Схожі записи