Феномен Наруто: Як Масаші Кішімото створив філософію, яка змінила світ

аніме Наруто

Я не втечу. Я ніколи не відступлюсь від своїх слів. Такий мій шлях ніндзя”.

Якщо ви знаєте, хто автор цих слів, а всередині щось раптово стиснулось, — вітаю, ви пройшли нарутотерапію. Втім, для тих, кому (якимось чином!) ця фраза не знайома, зробимо інтродакцію в прекрасний світ, який дає наснагу мільйонам, — світ “Наруто”.

Людина, яка стоїть за “Наруто”

Не можна говорити про “Наруто”, не згадавши його творця. Ви ж не думаєте, що аніме раптово з’явилось на японському телебаченні ні з того ні з сього? (ахахах) Це все справа рук одного класного хлопця на ім’я Масаші Кішімото, якйй просто хотів створити щось цікаве. Ну будьмо відвертими, він не лише досягнув своєї мети, але й перевершив її в десятки разів.

Отож, все почалося в далекому….дитинстві. Вже тоді майбутній манґака знав, що його призначення — творити. Коли Масаші був маленьким хлопчиком, він надзвичайно захоплювався аніме-екранізацією манґи Dragon Ball”. Невеличкий спойлер: саме ця робота Акіри Торіями надихнула Кішімото створити в майбутньому “Наруто”.

В студентські роки хлопець пробував свої сили в створенні ілюстрацій для журнальних конкурсів і навіть вступив до художнього коледжу для манґак (тих класних чуваків, які створюють манґу!). Масаші наполегливо працював та мріяв про створення власної роботи. Варто зазначити, що Кішімото був дуже самокритичим. Після перегляду аніме “Акіра”, він прагнув дорівнятись до режисера Кацухіро Отомо. Був навіть момент, коли майбутній манґака зрозумів, що ніколи не зможе цього досягнути.

На щастя, (звичайно на щастя, бо не було би Наруто ( ͡ಥ ͜ʖ ͡ಥ) Масаші продовжив старанно працювати, і в 1999 році світ побачила манґа “Наруто”. І це момент, коли життя Кішімото змінилось назавжди. Він отримав шалену популярність. Проте не думайте, що це було просто. Лишень уявіть: людина працювала над мангою 15 років! 15! (В Азкабані, чи що ахахаха) Це неймовірний об’єм роботи.

Справжній прорив відбувся в 2002 році. Саме тоді телеканал TV Tokyo запропонував Кішімото екранізувати його манґу. А що він? А він, певна річ, погодився. Екранізація зробила “Наруто” популярним не лише в Японії, але й в усьому світі.

В чому фішка Наруто?

Тепер поговоримо предметно. Чому мільйони людей по всьому світу несамовито фанатіють від “Наруто”? Почнімо з сюжету. Це історія про ніндзя-аутсайдера, який намагається довести всім, що він чогось та й вартує, а його мета — визнання односельчан. Однак є один нюанс — всередині нього запечатаний дев’ятихвостий демон-лис, який знищив селище та вбив сотні людей. Принаймні так в двох словах його можна описати, якщо сприймати поверхнево. Як не крути, але “Наруто” — це про історію становлення особистості, про копітку працю, злети, падіння та життєві трагедії.

Можемо порівняти Гаррі Поттера і Наруто. Здавалось би, двоє сироти, кожен має боротись з поганими чуваками, а в кінці — хеппі енд. Так? В цілому, так. Втім, є певна відмінність між цими героями. Наприклад, Гаррі був справжньою зіркою в світі чаклунів, з яким прагнув познайомитись кожен. Його вважали легендою і захоплювались сміливістю.

Наруто в цьому контексті дещо складніше. Хлопець отримав клеймо “монстра” в своєму селищі, а люди обходили його десятою дорогою. Саме тому, кожного дня він мав потом і кров’ю доводити, що гідний визнання. Як бачимо, схожа концепція сюжетних ліній, але різна реалізація.

Коли в тебе є “вірус Дев’ятихвостого”

Філософія Наруто? Це що таке?

Тепер поговоримо про філософію “Наруто” (я взяла Наруто в лапки не просто так, оскільки мова йтиме про філософію аніме в цілому, а не тільки головного героя). Надзвичайно складно виділити якусь одну, адже кожен персонаж має своє бачення світу та мотиви вчинків. Візьмемо хоча б Наруто. Попри те, що інші персонажі аніме вважають його дурником, деякі вислови головного героя сповнені екзистенційною та емпіричною мудрістю.

У світі немає жодної ідеальної людини. Навіть якщо ви продовжуєте прагнути досконалості, ви ніколи її не досягнете. Але по дорозі ви станете кимось великим».

Наруто Узумакі

Так просто, але так складно водночас. Ніколи не варто сліпо прагнути до ідеалу, оскільки його просто не існує. Ця цитата може резонувати тим, хто бореться з надмірним перфекціонізмом та внутрішнім критиком. На своєму прикладі Наруто демонструє, що для досягнення успіху не обов’язково бути ідеальним. Важливо просто рухатись далі, навіть з певними погрішностями.

Ще однією думкою, яка займає провідне місце в аніме, є турбота про близьких. Тут мова йде не просто про емпатію до інших, а рішучі дії заради дорогих людей.

«Я піклуюся про інших більше, ніж про себе, і нікому не дозволю завдати їм болю».

Наруто Узумакі
Наруто Узумакі

А як вам таке?

Люди, які продовжують ризикувати своїм життям, щоб захистити свою віру, стають героями та продовжують існувати в легендах”.

Наруто Узумакі

У цьому випадку мова йде про важливість відстоювання власних переконань. Наруто вважає, що боротьба без ідеї не має сенсу.

Герой не той, хто ніколи не падає. Він той, хто встає знову і знову, ніколи не втрачаючи з поля зору своїх мрій”.

Рок Лі

Цю мудрість видав вже не Наруто, Рок Лі, який протягом всього аніме “пахав” на рівні з нашим улюбленим блондином, якщо навіть не більше (ну а що ви хотіли, у людинки немає жодних технік та супер сил. Лише старий-добрий рукопашний бій).

РоК Лі

Втім, не варто сприймати ця історія як набір “пацанських цитат” про те, як жити життя. Тут навіть антагоністи озвучують такі думки, від яких можна заганятись наступні декілька днів. На окрему увагу заслуговують антагоністи “Наруто”. Їхня фішка в нешаблонності. Кожен, навіть філлерний “злодій”, має бекґраунд, який розчулить найміцнішого горішка.

Візьмемо до прикладу Пейна (ще один чувак, який знищив селище Наруто та вбив сотні мирних жителів). Його трактування поняття миру, м’яко кажучи, нестандартне. Він прагнув досягнути його шляхом війни, а конкретніше — болю. Для цього, як я згадувала вище, він знищив ціле селище та вбив сотні людей.

Пейн

Біль — єдиний спосіб навчити, біль — єдине рішення для миру. Якщо ви хочете пізнати біль, вам потрібно зрозуміти біль”.

Пейн

Фактично, задля досягнення миру, Пейн прагнув знищити все, що пов’язане з війною. Після цього — побудувати новий світ. Подібна концепція сформувалась внаслідок жорстокого вбивства всіх рідних та друзів Пейна. А це, як виявилось, справа рук ніндзя селища, де проживає Наруто. Тож ми маємо проблему: хто справжня жертва? Чи є помста виходом? Чи можливий мир без війни та страждань? Якщо ви думаєте, що тільки вам складно знайти відповідь на ці запитання, то ви помиляєтесь. Після монологу Пейна про мир, навіть Наруто підвис. Слова цього антагоніста змусили його замислитись над своєю життєвою ідеологією, над її правильністю.

Нарутотерапія (шо-шо?)

Тепер ми плавно переходимо до фішки аніме, яка стала локальним мемом усіх прихильників цього шедевру. Що ж таке та нарутотерапія? По суті, це жартівлива фанатська назва феноменальної здатності Наруто перетворювати всіх антагоністів на протагоністів за допомогою душевної розмови. Адже дійсно, інтеракцію нашого емпатичного блондинчика можна описати однією схемою, яка є універсальною:

спочатку опоненти обмінюються погрозами — починається бій — бій триває довгооо — обидва опоненти виснажені — антагоніст розповідає про свої мотиви та складний бекґраунд — Наруто пояснює, що насильство та вбивства не вихід і навалює багато філософських думок — антагоніст переосмислює свої життєві погляди і дякує Наруто за допомогу — вони тепер друзі — HAPPY END \(≧▽≦)/

Антагоніст з “Наруто”: розмовляє з Наруто протягом 5 хвилин
Антагоніст через 5 хвилин: Я почув достатньо, тепер я гарний чувак

Певна річ, що ця схемка лише умовна, адже розглядати кожного антагоніста потрібно окремо. У кожного з них окрема історія, яка навряд чи залишить вас байдужим (я вам кажу, ридала над кожною історією, як мала дитина (ಥ﹏ಥ) )

Чому я додала цей пункт в статтю? Що ж, як на мене, це нестандартний підхід до аніме про ніндзя, бої та протистояння, оскільки тут не відбувається демонізації “поганих хлопців та дівчат”. Навпаки, їх по сюжету вбивство не є основною метою головних героїв. А намагаються навернути на шлях істинний (відсилка до Біблії….?). Врешті-решт, це вирішувати не мені.

Музичний ряд (спойлер: шедевральний!)

Не можна говорити про “Наруто” і не згадати про музичні композиції, присутні в цьому аніме. Складно підібрати слова для того, щоб описати шедевральність цих мелодій та пісень. Лишень зайдіть на YouTube та вбийте в пошукову строку “Naruto openings”. Все, ви в раю. Кожна пісня дає надзвичайний заряд мотивації міняти своє життя та перевертати світ догори ногами.

Якщо ж у вас більш мінорний настрій, то не хвилюйтесь, “Наруто” і тут вам допоможе. Година найсумніших мелодій? Та без питань. Лише натисніть на відео і буде вам щастя (ну, або сум…).

Вплив на культуру та життя фанатів

Якщо ви дочитали до цього моменту, то ви молодчинки! Ба більше, експресивність написання моєї статті свідчить про те, що це аніме неабияк вразило мене. І я не одна. Таких є тисячі, якщо навіть не мільйони (а мільйони певно є). Фанатська база “Наруто” вражає своєю масштабністю.

Взяти хоча б тисячі фанфіків, фанатських ілюстрацій, а також сайтів та YouTube-каналів, присвячених йому. Крім цього, на багатьох форумах можна знайти відгуки про те, що “Наруто” допоміг їм покращити психічне здоров’я та впоратись з життєвими труднощами та навіть суїцидальними думками.

Та що вже говорити, якщо в Японії створили парк, присвячений цій франшизі. Уявіть собі, в потрапляєте в селище, де зростав Наруто, бачите вулички, по яким він бродим і загалом багато чого цікавого! Фактично, ви опиняєтесь у світі Масаші Кішімото.

Схожі записи