Блексед [Що почитати?]

a3cff-guarnidoblacksad100x62

В житті кожного фаната коміксів настає момент, коли той втомлюється від попсових (читайте “популярних”) коміксів Marvel та DC і він відправляється на пошуки чогось нового та оригінального. І дай боже, щоб на цьому шляху вам трапився “Блексед”.

441392__sx1280_ql80_ttd_

Комікс “Блексед” було створено Хуаном Діасом Каналесом (сценарій) та Хуанко Гуардіно (малюнок) у далекому 2000-му році. Не зважаючи на іспанське походження авторів, комікс було створено для французької аудиторії, де його й видали вперше. Вже перший том розлетівся тиражем у 200 000 примірників та став культовим. На відміну від масових серій, “Блексед” на протязі всього часу існування писатиметься лише цими двома авторами і, особисто я, боюсь того моменту, коли Каналеса чи Гардіно змінять молоді автори. Іноді комікси потребують свіжого погляду, але точно не цей.

quelque_part_entre_les_ombres_blacksad_tome_1

Комікс розповідає про детектива Джона Блекседа. Я не буду розповідати про сюжет, бо, мені здається, як би я не формулював, все одно розкрию щось зайве. Варто лише сказати, що це класичний детектив, котрий вже з перших сторінок видає в собі нуарні джерела натхнення. Джон — чорний кіт, котрий розслідує важливі для нього справи, котрі часто стають більш заплутаними, ніж здавалось на перший погляд. Звичайно, ви вже з ілюстрацій зрозуміли, що всесвіт “Блекседа” населяють антропоморфні тварини. Втім це не заважає показувати авторам як дуже серйозні та дорослі ідеї, так і дуже серйозні і дорослі сцени.

Щодо сцен, мушу зробити кілька попереджень. В першу чергу, не смійте читати комікс в онлайн-варіантах. Відскановані сторінки втрачають певну частину кольорової гами. А малюнок Гуардіно настільки “смачний”, красивий і творчий, що ним можна насолоджуватись вічність. Особисто в мене чотири томи російськомовного видання “Азбука” п’ятилітньої давності (саме тоді мої експерименти із коміксами привели мене до “Блекседа”). На жаль, комікс не перекладали українською (наскільки мені відомо), що, з одної сторони, дуже шкода, а з іншої, я розумію, що видавці не хочуть втратити гроші через “непопсовий комікс” і видають українською лише, як то кажуть, “ширспожив”. Але, схоже, всім достатньо “Вбивчого Жарту” та “Загону Самогубців”… Тож вже вибачайте, вам таки доведеться читати або в інтернетах англійською, або потішити себе російськомовним, втім куди більш повним виданням із поясненням авторських відсилок в кінці книги.

blacksad2-1

. . .

guarnido-blacksad-1280x600

По друге, вас чекають справді “не дитячі” сцени. Це вам і еротичні панелі, і жорстокі вбивства, кров і тому подібне. Європейські комікси дуже відрізняються за стилем подання навіть від “дорослих” американських аналогів. На щастя, сетинг першої половини минулого століття дозволяє, а нуарна стилістика лише підсилює атмосферу. Ох, а ця атмосфера…

Якщо у вас є така можливість, хочу вас про дещо попросити, якщо ви все ж наважитесь прочитати цю серію коміксів (всього 5 томів і останній вам так чи інакше доведеться читати онлайн) — не поспішайте. Насолодіться атмосферою та… музикою. В коміксі кілька разів звучать композиції, котрі я б порадив слухати у відповідних сценах. Слова будуть в хмаринках на панелях. Читайте в такт словам (не швидше). За цей час ви встигнете повністю зануритись в атмосферу, уявити в дію, що зараз відбувається на малюнку та, що дуже важливо, осмислити те, що прочитали буквально хвилину тому. Відчуття незабутні і мало з чим зрівняються у плані читання коміксів. Одразу приготуйтесь знайти композиції Біллі Холлідей “Strange Fruit” та “Summertime” (ні, не Лани Дель Рей) Елли Фіджеральд та Луіса Армстронга.

Каналес та Гуардіно створили справжній шедевр. Якби це був фільм, ви, однозначно, знайшли б сюжети іноді простуватими, але точно відмітили б просто неймовірну атмосферу, незважаючи на “тваринячий” сетинг, котрий, швидше, посилює, а не псує атмосферу. І все ж, кожен сюжет тут сповнений певною думкою та відсилками до соціально-політичних тем США середини минулого століття. У правильному виданні вам все це пояснять. Якщо ви звикли до коміксів популярних видавництв, то “Блексед” буде не лише ковтком свіжого повітря, але й певним викликом вам та вашим незмінним звичкам. Якщо ж ви вже встигли оцінити цей комікс — дайте знати як вам. Якщо не встигли, але, все ж, зайшли почитати мою публікацію — прошу, ідіть та почитайте бодай 2 томи згідно моїх порад (якщо є така можливість) і повертайтесь зі свіжими думками й враженнями.

А ще там гра є… Чи тільки готується до випуску, чи нещодавно стартувала (якось не вслідкував). Згадав у процесі написання. Треба оцінити…

Схожі записи